Dette nyhedsbrev indeholder nyheder om:

  • Generalforsamling med Nanna Westerby
  • Nyt blad på gaden

Generalforsamling med Nanna Westerby
Det er med stor glæde, vi kan fortælle, at generalforsamlingen mandag d. 8. september 2014 kl. 15.00 – 18.00 indledes med et oplæg af Nanna Westerby, formand for Det Nationale Dialogforum for Uddannelses- og Erhvervsvejledning. Med udgangspunkt i sit arbejde som formand vil Nanna Westerby fortælle om sit syn på karrierevejledning af børn, unge og voksne. 

Stedet for generalforsamlingen er “TEObar”, Teologisk Fakultet (kælderen), Købmagergade 46, 1150 Kbh. K. Det er fem minutters gang fra Nørreport Station. Dagsorden og bilag ligger på foreningens hjemmeside.  

Der vil blive serveret kaffe, te, kage og frugt. Alle er velkomne, men kun medlemmer har stemmeret. Vel mødt!

Nyt blad på gaden
I denne uge er et nyt nummer af VEJLEDEREN udkommet. Heri kan du bl.a. læse om et nyt forskningsprojekt med Camilla Hutters i spidsen, der undersøger hvilke kompetencer, der er nødvendige i forhold til unges karrierevalg. 

Får du ikke VEJLEDEREN? Bestil abonnement på foreningens hjemmeside.

 

På bestyrelsens vegne, og med ønsket om en glædelig sensommer,

Helene Valgreen, formand.